Na kogo warto zagłosować?

Dzisiaj, o godzinie 23:59, zaczyna się cisza wyborcza, dlatego wykorzystuję ten ostatni moment, by zostawić wam moje osobiste, wyborcze polecajki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 0*PiX9FSGLNE8CHss8

Dlaczego warto głosować?

Wiem, że wśród wielu środowisk, szczególnie anarchistycznych, dominującym przekonaniem jest takie, że głosować nie warto.

Tak naprawdę, część z tych powodów, jest totalnie uzasadniona.

Wcale nie dziwi mnie pewien zawód, który odczuwa jakaś część społeczeństwa, patrząc na politykę parlamentarną w aktualnej formie.

Jasne, też chciałabym mieć w pełni lewicowy rząd, które wprowadziłby legalną aborcję, bez podania przyczyny, który ułatwiłby tranzycje, który zatrzymałby budowanie muru na granicy, który zmieniłby definicję gwałtu, i wiele, wiele innych.

Nikt nie mówi, że nasza lewicowość musi się opierać tylko i wyłącznie na parlamentaryzmie. Działania dolne są zajebiste i warto się w nie angażować.

Niestety, żyjemy w demokracji liberalnej i chociaż wielu z nas marzą rewolucji, to na razie raczej się jej nie doczekamy.

Pomyślcie sobie, że gdybyśmy nie mieli tych cudownych posłanek z Lewicy, które własną piersią zasłaniały ludzi przed policyjną przemocą, interweniowały na komisariatach, zatrzymywały nielegalne eksmisje, wspierały protestujących i współpracowały ze związkami zawodowymi, to nasze życie w Polsce byłoby o wiele gorsze i o wiele bardziej bolesne.

Dlatego warto głosować, warto wprowadzić swoich ludzi do Sejmu, takich, na których wiemy, że możemy liczyć i korzystać z tych wszystkich środków, którymi będą dysponować jako osoby poselskie.

Dlatego teraz przedstawiam wam moją subiektywną listę osób, na które warto oddać głos, z podziałem na konkretne okręgi.

Mały disclaimer: zastanawiałam się w jaki sposób przedstawić wam tę moją listę i doszłam do wniosku, że nie będę polecać wam osób, których wcale nie kojarzę, tylko po to, by dać kogokolwiek z danego okręgu. Dlatego niektóre okręgi są bez polecajek, ale za to w każdą osobę, którą tutaj wymieniam, wierzę całym sercem.

Photo by Parker Johnson on Unsplash

Województwo dolnośląskie to mój okręg, dlatego jestem mocno na bieżąco, a o kandydatach z tego rejonu mogę powiedzieć najwięcej.

Jeśli chodzi o okręgi wyborcze 1 i 2, czyli Wałbrzych oraz Legnicę, wraz z okolicznymi powiatami, to tutaj mam kilka mocnych typów.

Po pierwsze, Kaja Filaczyńska.

Kaja to lekarka, endokrynolożka, specjalizująca się w leczeniu otyłości, a także współautorka programu polityki zdrowotnej partii Razem. Jesienią 2021 roku wraz z Medykami na granicy pomagała migrantom na granicy polsko-białoruskiej.

Drugim moim typem jest Sławomir Gadek.

Ze Sławkiem miałam okazję wielokrotnie współpracować we Wrocławiu i jest to osoba, która swoją ciężką i regularną pracą, zasłużyła na miejsce w Sejmie.

Gadek założył i współtworzy Stowarzyszenie Osób Dorosłych z ADHD ATTENTIO, które skupia się na minimalizowaniu kosztów psychologicznych i społecznych związanych z ADHD oraz wszechstronnym wsparciu osób neuroróżnorodnych.

Po trzecie, Maciej Szlinder z partii Razem, który stara się popularyzować wiedzę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym.

Wrocław to mój okręg, więc siłą rzeczy najwięcej o nim mówię, dlatego nikogo chyba nie zdziwi, że popieram Martę Stożek, której aktywnie pomagałam przy kampanii.

Natomiast wrocławska lista to nie tylko Stożek, ale również takie osoby jak:

Filip Chudy, który jest współautorem programu partii Razem i koalicji Lewicy.

Podczas pandemii C-19 był on również odpowiedzialny za stworzenie modeli matematycznych, na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia, które pomagały oszacować przyszłe zachorowania.

Anna Gajdzińska to kandydatka, która zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia dopuszczalnych limitów posiadania substancji psychoaktywnych bez ryzyka odpowiedzialności karnej oraz poprawę systemu pomocy osobom uzależnionym. Podnosi również temat przemocy policyjnej, zwracając uwagę na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji.

W Województwie Lubuskim warto postawić na Eugeniusza Rożka.

Rożek jest lokalnym działaczem społecznym, który wspiera, pracowników w walce o ich prawa, kobiety –- angażując się w zbiórki podpisów pod projektami obywatelskimi w sprawie legalizacji aborcji czy uczestnicząc w Strajkach Kobiet czy społeczność LGBTQIA+, biorąc udział m.in. w Marszach Równości.

Jeśli chodzi o województwo łódzkie, to tutaj rówież mam kilka mocnych faworytów (i faworytek, oczywiście!)

Jeśli chodzi o OW9, to z całego serca polecam głosować na Agnieszkę Smorędę.

Agnieszka, jak sama podkreśla, jest silnie związana z Łodzią, czyli miastem, w którym kandyduje.

Agnieszka to osoba, która wspiera prawa pracownicze, prawa kobiet i sama podkreśla, że chce Polski dla milionów, a nie dla milionerów.

W OW 10 bez zastanowienia postawiłabym krzyżyk przy nazwisku Jana Gierzyńskiego.

Jan to mocna reprezentacja osób transpłciowych na listach. Jest również psychologiem, dlatego ważne są dla niego kwestie związane ze zdrowiem psychicznym.

Oprócz tego, jak sam deklaruje, w Sejmie też chce walczyć na rzecz osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, ale także dla społeczności LGBTQIA+.

Jan jest jeszcze przed metrykalną zmianą danych, więc znajdziecie go pod tym samym nazwiskiem, ale z innym imieniem — dlatego zapamiętajcie sobie, że głosując na numer 8, w OW10, głosujecie na Jana.

Jeśli z kolei chodzi o OW11, to tutaj bez zastanowienia podam dwa nazwiska: Paulina Matysiak i Anna Sikora.

Pauliny, znanej też pod imieniem Pola, Matysiak chyba nikomu nie muszę przestawiać. Nasza posłanka z Kutna, której jako pierwszej (a przynajmniej jednej z pierwszych!), na skalę ogólnopolską, udało się zwrócić uwagę na problem wykluczenia komunikacyjnego.

Matysiak sukcesywnie również promuje komunikację zbiorową.

Anna Sikora to jedna z aktywistek Strajku Kobiet, organizowała Strajki Kobiet w Sieradzu..

Kraków też ma piękną reprezentację. Jeśli chodzi o OW13, to tutaj mam trzy mocne faworytki.

Darii Gosek-Popiołek to chyba nikomu nie muszę przestawiać. Cudowna posłanka, wspierająca osoby LGBTQIA+ oraz kobiety.

Współorganizowała krakowską Manifę,walczy o prawa pracownicze, mieszkalnictwo, dostępne dla każdego, a nie procenta uprzywilejowanych, a także wspierała strajk pielęgniarek.

Magdalena Dropek szczególnie mocno działa na rzecz społeczności LGBTQIA+.

Ewa Owerczuk to współorganizatorka pierwszego Strajku Kobiet w Bielsku Podlaskim, a także wolontariuszka Salam Lab. Owerczuk była bezpośrednio zaangażowana w niesienie pomocy na granicy polsko-białoruskiej.

Warszawa (i okolice) ma ogromny wybór świetnych osób, na które warto zagłosować, że, mówiąc szczerze, miałabym ogromny problem, gdyby to był mój okręg –- w końcu krzyżyk można postawić tylko przy jednym nazwisku.

Przedstawię wam więc trzy kandydatki, które moim zdaniem są swoistymi perłami tej listy.

Na pierwszy ogień leci Dorota Olko. Rzeczniczka prasowa partii Razem, która mimo aktywnie prowadzonej kampanii, zdążyła w międzyczasie jeszcze obronić doktorat.

Olko to też ta kobieta, która poszła do TVP i pięknie wyjaśniła, nie dając się uciszyć, polityków PiSu, jeżeli chodzi o aferę wizową.

Martyna Jałoszyńska to twórczyni, którą poznałam przez Instagram, na którym od lat, w sposób bardzo merytoryczny i wyważony, edukuje na temat feminizmu, polityki i szeroko pojętej lewicowości.

Emilia Bartkowska-Młynek z kolei skupia się na kwestii zdrowia psychicznego. Jest również sojuszniczką osób LGBTQIA+, a także współorganizatorką Olsztyńskiego Marszu Równości.

Jeśli chodzi o Opole, to tutaj polecam dwie kandydatury.

O ile posłanki Marceliny Zawiszy chyba nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać, tak warto zapoznać się z osobą Kamilii Jarońskiej, którą miałam przyjemność poznać osobiście, przy okazji zbiórki podpisów w Opolu.

Kamila Jarońska to współtworczyni programu samorządowego i sejmikowego partii Razem.

Była również zaangażowana w Strajk Kobiet.

Na Podkarpaciu wybór jest prosty i jest nią kandydatura Wiktorii Aleksandry Barańskiej.

Współorganizowała sanocki i rzeszowski Marsz Równości, była mocno zaangażowana w aktywizm na rzecz praw kobiet, organizuje również warsztaty z edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej.

Jeśli jesteś z Podlasia, to twój głos powinien iść na Grzegorza Janoszkę.

Grzegorz Janoszka jest mocno zaangażowany w walkę o prawa pracownicze, przyczynił się do ujawnienia i nagłośnienia wielu dysfunkcji na rynku pracy, szczególnie jeśli chodzi o łamanie praw pracowniczych przez pracodawców.

Pomorskie z kolei ma dwie silne kandydatki.

W OW25 mamy Katarzynę Kotulę, a w OW25 Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, których nikomu szerzej przestawiać nie trzeba, bo ich praca w Sejmie oraz realna pomoc, której udzielały swoim wyborcom oraz wyborczyniom, mówi sama za siebie.

Województwo śląskie ma mocną socjalistyczną reprezentację w postaci Macieja Koniecznego i Miłosza Rabusa.

Posła Koniecznego chyba nie trzeba szerzej przedstawiać.

Miłosz Rabus to kolejny mocny reprezentant środowiska osób transpłciowych na listach Nowej Lewicy. Działał lokalnie, współtworzył stowarzyszenie na rzecz równouprawnienia osób LGBTQIA+ — Równość.

Warmińsko-mazurskie to Bartosz Grucela.

Jest mocno związany z regionem, w którym kandyduje, dlatego od lat angażuje się w lokalne sprawy.

Grucela, w swojej działałności politycznej pragnie skupić się na wykluczeniu transportowym, mieszkalnictwie dostępnym dla każdego i skróceniu czasu pracy.

Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to w ciemno głosowałabym na Łukasza Garczewskiego (OW39).

Łukasz skupia się na tematyce pomocy osobom z niepełnosprawnościami, jako że sam żyje z dziecięcym porażeniem mózgowym. Jest też wiceprezesem Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym “Żurawinka”.

Jeśli jesteście z zachodniopomorskiego, to głosujcie Irys Bardę.

Irys Barda to osoba niebinarna, mocno zaangażowana w aktywizm na rzecz społeczności LGBTQIA+. Oprócz tego, dla Irys ważna jest tematyka praw pracowniczych oraz tematyka dotycząca ochrony zdrowia.

Mówią, że ostatni będą pierwszymi, więc na sam koniec dopisuję jeszcze Adama Kościelaka, o którym prawie zapomniałam, a szkoda by było!

Adam jest również radnym Rady Krajowej partii Razem.

Kościelak postuluje reformę systemu edukacji, reformę ochrony zdrowia oraz mieszkalnictwo, które będzie dostępne dla wszystkich, a nie dla procenta wybranych.

Startuje z OW41 (Szczecin i okolice)

I na sam koniec zostawiam wam dwie polecajki, jeżeli chodzi o Senat, mowa oczywiście o posłance Magdzie Biejat i Annie Górskiej z partii Razem.


Moje teksty mogą powstawać dla Was za darmo tylko dzięki Waszemu wsparciu.

Jeśli tekst ci się podobał, rozważ zasubskrybowanie mojego bloga, zostawienie komentarza lub udostępnienie tego dalej.

Jeśli masz taką chęć, możesz mnie również wesprzeć finansowo.

PayPal: https://www.paypal.me/RienkaKasperowicz

BuyCofee.to: https://buycoffee.to/pok0chawszy

A jeśli masz jakieś pytania, watpliwości lub sugestie, napisz do mnie:

pokochawszy@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *